Budoshow 2001

4. ročník


Datum konání: 14.10.2001

VIP vystupující: Zhai Hua, Michaela Vernerová, Ing. Štefan Kurilla, Roman Máčka, MUDr. Rostislav Kaňka, Miloš Šnédar

VIP moderátor: Martin Dejdar
Popis:
Od čtvrté Budoshow se začali do Brna sjíždět mistři již nejen z naší země. Jako první v řadě to je mistryně Zhai Hua. V roce 1996 přišla mistryně (Shifu) Zhai Hua do Čech a od té doby se věnuje šíření Tai Ji i jiných forem Wushu formou kurzů pro veřejnost. Zhai Hua ovládá řadu bojových umění, včetně starých stylů, které už i v Číně upadají do zapomnění. Svůj život věnovala zdokonalování a předávání technik druhým lidem. Díky šťastné okolnosti, že se Zhai Hua rozhodla přijet právě do Čech, si mohlo mnoho jejích žáků v posledních letech založit vlastní školy a dál šířit Tai Ji.

Shifu Zhai Hua je šiřitelkou Tai Ji v České republice, na Slovensku a v Německu. Navazuje na tradici Tai Ji Quan rodiny Čchen. Její učitel Zhu Tiancai je jeden ze čtyř Buddhových bojovníků z Chenjiagou, kolébky cvičení Tai Ji. Zhai Hua se od útlého věku věnovala různým stylům čínských bojových umění (neboli Wushu), což z ní dělá všestranného učitele.

Jako další VIP host byla olympijská účastnice z Atlanty 1996, Michaela Vernerová, která předvedla ukázku z reprezentačního tréninku v judo. V roce 1999 získává první medaili z Mistrovství světa pro české ženské judo právě Michaela Vernerová. V anglickém Birminghamu vybojovala bronzovou medaili. Michaela byla blízko i evropskému titulu v roce 1997, ve slibně se vyvíjejícím finále ale neudržela vedení a získala stříbrnou medaili. Pořád drží prvenství, jako první žena získala medaile z mistrovství světa a to jí již nikdo nevezme.

Další mistr z nedalekého zahraničí, tedy ze Slovenska přicestoval Ing. Štefan Kurilla. Bojovým uměním se věnuje ustavičně od roku 1978. Je organizátorem podobné akce jako v Brně a to v Bratislavě, pod názvem Večer bojových umění, která patří mezi největší show na Slovensku. Mezi jeho preferované bojové umění jsou jak tradiční Aikido Dentó Iwama ryu Shin Shin Aiki Shurenkai, Aikido Aikikai, Judo, tak třeba Systema Spetsnaz. Pan Kurilla vyučuje v 5 samostatných aikido školách a má více jak 300 studentů.

Jako minulý rok, se divákům představili vicemistr světa z roku 1999 Roman Máčka, s jeho sestavou s nunchaku a s hudebním doprovodem. Jako další byl tým národní reprezentace v Taekwon-do ITF pod vedením MUDr. Rostislavem Kaňkou. Jako dalšího, můžeme uvést mistra světa z roku 1999 v Bejrútu Miloše Šnédara , který předvedl divákům perfektní sestavu na hudbu v dokonalém provedení gymnastických prvků.