O vzniku Budoshow

Jmenuji se Libor Macháň a bojovému umění se věnuji již od roku 1986. Vždy jsem se zajímal, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými styly, co je typické pro japonské, co pro čínské a korejské bojové umění. V době, kdy jsem začínal s bojovým uměním, tenkrát to bylo karate, tak u nás bylo známé jen pár stylů – judo, karate, box, kung fu, zápas… a další styly jsem znal pouze z akčních filmů. V roce 1990 jsem v Brně viděl na vlastní oči exhibici taekwonda ITF, korejského demo týmu a byl jsem doslova uchvácen. Vše, co jsem viděl ve filmu např. přerážení desek, cihel a křidlic, sebeobrany proti více útočníkům a různé druhy soubojů a sestav, mne doslova dostali a začal jsem se naplno věnovat taekwondu.

Myšlenka, proč začít prezentovat bojová umění v Brně, byl můj hlavní důvod, pomoci propagovat bojová umění, protože se o nich moc nevědělo a každého zajímal spíše fotbal, hokej, basketbal a podobné druhy sportů a na bojová umění se zapomínalo a druhým důvodem bylo, ukázat veřejnosti krásy bojových umění a hlavně jednotlivé rozdíly mezi nimi, protože i já jsem chtěl poznat osobně také i jiné nové styly a druhy bojových umění na vlastní oči zde na akci v Brně.

Podobné akce, jako je Budoshow v Brně, se nachází po celém světě velké množství. Mezi největší akce určitě patří pařížská Budogala v Bercy, kde každý rok se přijde podívat na 15 tisíc diváků, na ty nejlepší z nejlepších. Dále jsou akce např. v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Slovensku a také v ČR.

Letos to bude už po 21., kdy se v brněnské hale rozezní hlas bubnů a začne zase velká show bojových umění. Nikdy by mne nenapadlo, že z tak malé akce, kde nám na první ročník přišlo jen hrstka diváků, vystoupilo pár brněnských klubů na staré různobarevné žíněnce, se vyklube akce, na kterou nám každým rokem jezdí zahraniční účast z Rakouska, USA, Brazílie, Belgie, Švýcarska, Francie… a prezentují všechny styly bojových umění, akci kterou moderují známé osobnosti, jako jsou Martin Dejdar, Pavel Zedníček, Leoš Mareš, Patrik Hezucký, Jiří Mádl, Michal Suchánek a Richard Genzer, Lukáš Pavlásek, Jakub Kohák a posledním byl Tomáš Matonoha . Dokonce se nám v minulých letech podařilo dostat do Brna hollywoodské hvězdy akčních filmů Cynthii Rothrock v roce 2012 a Don Dragon Wilson v roce 2013, kteří v Brně zůstali celý týden a moc si to zde pochvalovali, jakou máme vysokou úroveň celé akce.

Jsem tomu moc rád, že se nám to podařilo z tak malé akce, jako byla Budoshow na začátku, udělat akci, na kterou chodí více než 2500 diváků každým rokem a že měsíce říjen a listopad jsou velkým svátkem bojových umění v Brně. Letos je to už dlouhých 21 let od samého začátku, kdy byla úplně poprvé.

Nepodařilo by se mi tuto akci udělat bez podpory města Brna, Jihomoravského kraje, všech partnerů, pomoci jednotlivých klubů, kamarádů a skvělého pořadatelského týmu, který odvádí skvělou práci. Velké poděkování patří týmu hlavních pořadatelů, kteří s budoshow pomáhají již mnoho let a jsou to: Lukáš Dalecký, Manželé Janhubovi , Antonín Grůza, Zdeněk Daniel, Jakub Doležal a Martin Obdržálek. Jen jeden člověk je se mnou v týmu už 20let a moc si toho vážím. Je to dobrý kamarád a přítel David Herman.